AB Teknoloji Devlerine Uyguladığı Yeni Düzenlemelerle İlgili Cezaları Değerlendiriyor

AB Teknoloji Devlerine Uyguladığı Yeni Düzenlemelerle İlgili Cezaları Değerlendiriyor
Avrupa Komisyonu'nun Dijital Piyasalar Yasası çerçevesinde belirlediği bekçilerin yeni düzenlemelere uyması için verdiği süre Mart 2024'e kadar uzanıyor.

Dijital Piyasalar Yasası 1 Kasım 2022'de yürürlüğe girmiş olsa da Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen bazı bekçilerin yeni düzenlemelere uyması için Mart 2024'e kadar süreleri vardı. Apple, Alphabet, Meta, Microsoft, Amazon ve ByteDance, yeni kural ve yükümlülüklere uymak amacıyla iş modellerinde gerekli tüm değişiklikleri yapmak için ekstra zamana sahip olan altı önemli şirkettir.

ab-teknoloji-devlerine-uyguladigi-yeni-duzenlemelerle-ilgili-cezalari-degerlendiriyo-1.jpg

Spotify 2 milyar dolar para cezası aldı

Ne yazık ki bu şirketlerin bazıları ceza aldıktan sonra bile kaçınılmaz olanı geciktirmeye çalışıyor. Apple yakın zamanda Spotify'ın App Store kurallarına ilişkin şikayetleri nedeniyle AB'de 2 milyar dolar para cezasına çarptırıldı. Ancak bu, Apple'ı AB'nin DMA konusunda ciddi olduğuna ikna etmiş gibi görünmüyordu; bu nedenle Cupertino devi, Spotify'ın müşterilerini hizmetlerinin fiyatları konusunda bilgilendirmesini engellemek veya müşterilerin doğrudan Google'dan abonelik satın almasına izin vermek için başka bir yol bulmaya karar verdi.