ABD Temsilciler Meclisi TikTok'u Yasadışı İlan Etti

ABD Temsilciler Meclisi TikTok'u Yasadışı İlan Etti
ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen yasa tasarısı, TikTok'un satılmaması durumunda yasaklanmasını öngörüyor ancak belirsiz terimlerle diğer uygulamaların ve web sitelerinin de yasaklanabileceği endişesini taşıyor.

TikTok'un satılmaması halinde yasaklanmasını öngören yasa tasarısı Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi'nden geçti ve Senato'ya doğru yola çıktı. Kongre'den aceleyle geçirilen tasarı, TikTok'un ismini açıkça belirtiyor ancak Başkan'ın ulusal güvenlik tehdidi olarak belirlediği diğer uygulamaları da yasaklıyor. Teknoloji avukatları, bu belirsiz terimlerin diğer uygulamaların ve web sitelerinin de yasaklanmasına neden olabileceğinden endişe ediyor.

abd-temsilciler-meclisi-tiktoku-yasadisi-ilan-etti-1.jpg

TikTok'un yasaklanması isteniyor

TikTok'un yasaklanması dışında bu yasa tasarısı hiç de açık değildir. Bir uygulamanın veya web sitesinin yasaklanabilmesi için iki koşulu karşılaması gerekir. Öncelikle uygulamanın, kullanıcıların içerik paylaşımı için profil oluşturmasına olanak tanıyan geniş bir platform olması gerekir. Buna, örneğin kullanıcıların yorum göndermek için giriş yaptığı Gizmodo'nun web sitesi de dahildir. İkincisi, yalnızca Rusya, Çin, Kuzey Kore veya İran'daki birinin yönelimine veya kontrolüne tabi olan bir uygulamayı da içerebilecek şekilde yabancı bir düşman tarafından kontrol ediliyor olmanız gerekir.