Avrupa Birliği Meta'nın WhatsApp'ı Uyumlu Hale Getirmesini İstiyor

Avrupa Birliği Meta'nın WhatsApp'ı Uyumlu Hale Getirmesini İstiyor
Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) uyarınca, Meta gibi büyük teknoloji şirketlerine, diğer sohbet uygulamalarıyla uyumlu hale gelme çağrısı yapıldı.

Avrupa Birliği'nin (AB) Dijital Piyasalar Yasası (DMA) uyarınca, büyük teknoloji platformlarının kullanıcıların kişisel verilerini bir hizmetten diğerine aktarmalarını kolaylaştırması gerekiyor. Meta'nın dahil olduğu teknoloji şirketleri, hizmetlerini diğer markalarla uyumlu hale getirmek zorunda kalıyor. WhatsApp, uygulamasını üçüncü taraf sohbet uygulamalarıyla uyumlu hale getirmeyi planlıyor ve şirket bu konudaki planlarını önümüzdeki ay açıklayabilir.

avrupa-birligi-metanin-whatsappi-uyumlu-hale-getirmesini-istiyor-1.jpg

WhatsApp diğer sohbet uygulamalarıyla uyumlu hale geliyor

AB, Meta gibi dijital bekçi firmalarına, birlikte çalışabilirlik kurallarına uymaları için Mart 2024'e kadar süre verdi. Bu, WhatsApp'ın uygulamasını diğer sohbet uygulamalarıyla uyumlu hale getirmesi gerektiği anlamına geliyor. WhatsApp mühendislik direktörü Dick Brouwer, Wired ile yaptığı röportajda üçüncü taraf sohbet uygulamalarıyla birlikte çalışabilirlik özelliğinin bir kişiden diğerine gönderilen dosyalar, kısa mesajlar, videolar ve sesli mesajlarla başlayacağını açıkladı. Bu, Google Mesajlar, iMessage, Signal ve Telegram gibi diğer sohbet uygulamalarındaki kişilerin WhatsApp üzerinden başkalarına mesaj göndermesine olanak tanıyacaktır. Ayrıca WhatsApp'taki kişilerin rakip sohbet platformlarındaki başkalarına mesaj göndermesine de olanak tanıyor.