Google DMA'ya Uyum Kapsamında Yeni Arama Motoru Seçeneği Sunuyor

Google DMA'ya Uyum Kapsamında Yeni Arama Motoru Seçeneği Sunuyor
Google, Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kapsamında aldığı önlemler çerçevesinde, Pixel Launcher kullanıcılarına varsayılan arama motorunu değiştirme seçeneği sunuyor.

Eylül 2023'te Avrupa Birliği, Apple, Amazon ve Alphabet gibi bekçilere rekabeti sürdürmek veya ağır para cezaları ödemek için düzenlemelere uymaları için altı ay süre tanıyan Dijital Piyasalar Yasasını (DMA) kabul etti. Birkaç ay sonra Google, Mart 2024'te yürürlüğe girdiğinde DMA'ya nasıl uyum sağlayacağını açıkladı. Şimdi, DMA'ya uyumla ilgili değişikliklerin bir parçası olarak Google, yeni bir "arama motoru" ayarları seçeneğini kullanıma sunuyor.

google-dmaya-uyum-kapsaminda-yeni-arama-motoru-secenegi-sunuyor-1.jpg

Google DMA'ya uyum sağlıyor

Bu yeni ayar, Pixel Launcher'ın varsayılan arama motorunu Google'dan Bing, Ecosia, DuckDuckGo vb. gibi bir üçüncü taraf tercihine değiştirmenize olanak tanır. Arama motorunu değiştirmek, alt arama çubuğundaki G logosunun yerini yeni arama sağlayıcınızla değiştirir. Mishaal Rahman'ın belirttiği gibi Pixel Launcher'da varsayılan arama motorunu değiştirme özelliği yalnızca AEA bölgesindeki Pixel kullanıcılarına sunuluyor.