MediaTek ve Nvidia Yeni Otomotiv Çipleri İçin Bir Araya Geliyor

MediaTek ve Nvidia Yeni Otomotiv Çipleri İçin Bir Araya Geliyor
MediaTek ve Nvidia'nın işbirliğiyle geliştirilen yeni otomotiv çipleri, bağlantılı ve sürücüsüz araçlar için dört yeni çip sunuyor.

MediaTek, bağlantılı ve sürücüsüz kartlar için dört yeni otomotiv çipi üretmek üzere Nvidia ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Şirketin Dimensity Auto Cockpit serisi çipleri, Qualcomm ve Samsung'un otomotiv çipleriyle rekabet ediyor. Şirketin yeni Dimensity Auto Cockpot serisinde dört çip bulunuyor: CM-1, CV-1, CX-1 ve CY-1. Bu 3nm çipler, ARM'nin V9-A CPU çekirdeklerini ve Nvidia'nın RTX GPU'sunu kullanıyor. Nvidia'nın DRIVE işletim sistemini destekliyorlar ve bağlantılı araçların içindeki bilgi-eğlence sistemine ve diğer zekaya güç verecekler. Nvidia'nın teknolojisi bu çiplerdeki yapay zeka işlemeyi güçlendiriyor ve eğlence, navigasyon ve genel bilgi ihtiyaçları için kullanılıyor.

mediatek-ve-nvidia-yeni-otomotiv-cipleri-icin-bir-araya-geliyor-1.jpg

MediaTek dört otomotiv çipi üretiyor

GPU dört adet yüksek çözünürlüklü ekranı çalıştırabilir. Aslında MediaTek ve Nvidia, yeni çiplerin ışın izlemeli grafiklerle araç içi oyun oynamayı bile destekleyebileceğini iddia ediyor. Yapay zekayla geliştirilmiş netliğe sahip medya akışı ve sesli/görüntülü aramalar da desteklenmektedir. Doğal kontroller ve bakışa duyarlı kullanıcı arayüzü için arabanın içindeki insanları bile izleyebilirler.